VLAICU GOLCEA

site in construction




compozitor şi aranjor, muzician de jazz, contrabasist, sound designer, producător.

Absolvent al Academiei de Muzică Bucureşti – sectia jazz – 1998

Membru al Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România



Discografie


Jazz Unit – “Changes – Live at Green Hours” – Green Records – 1998

Jazz Unit with Ferdi Schukking – “From Now On..” – Green Records – 1999

East Village – ” Non – Entropy “- Green Records – 2002

Maria Răducanu, Vlaicu Golcea, Sorin Romanescu – ” Pe vale” – LaStrada Music – 2002

Maria Răducanu, Vlaicu Golcea, Sorin Romanescu – “Colinde” – LaStrada Music – 2002

Aievea – Scared of Jazz – LaStrada Music – 2003

Electric Brother – LaStrada Music – 2003

Marta Hristea & Vlaicu Golcea – Colinda noastră”- Green Records – 2003;

Iordache – Friday featuring Tom Smith- A&A Records – 2003

Vlaicu Golcea – Ambiental Swiss – Music for Dreaming – La Strada Music – 2004

Rudy Teianu – Don’t Explain – La Strada Music – 2004

Vlaicu Golcea – Qualia – Ambient Dub – Soft Records – 2004

Vlaicu Golcea – Pentru Nichita Stănescu - Institut Francais de Bucharest – 2004

Sunday People – Telepathically In Love – Phazzadelic Records – 2004

Marius Vernescu – Jazz For Friends – Soft Records – 2005

Shukar Collective – Taves Bahtalo ! – Era Business – 2005

Shukar Collective – Urban Gypsy - World Music Network – 2005

Iordache – Dissipatin’ - A&A Records – 2005

East Village – ” 11 – LIve at Green Hours “ – Green Records – 2005

Silent Strike – La Strada Music – 2005

Vlaicu Golcea & Marta Hristea – ” Lină – Music for 1001 Poems “ – Green Records – 2007

Shukar Collective – ” Rromatek “ – Eastblok Music – Germany – 2007

Bucharest AV – ” Szymanowski Re:loaded – Live at Act Theatre “ – Institutul Polonez Bucuresti – 2008

Cristian Soleanu, Sorin Romanescu, Vlaicu Golcea, Vlad Popescu - “Live in Bucharest”– A&A Records – 2009

Aievea – “Cinema” - 2009

Norzeatic si Khidja – Caravana PM: AM – 2012

Vlaicu Golcea – “Noire de Bucureşti” - 2013

 

Compilaţii & remixuri


Norzeatic si Khidja – Jabba the Fox (Vlaicu Golcea ximeR) / 2012

Female Future – Phazzadelic Records – Germany – 2005

Slang – Zone Records – 2005

Bucharest Chills And Thrills – La Strada Music – 2004

Paris Lounge – vol 3 – 2003

Delta RFI Electro – Romania – 2003

Citta De Vista – Ward Records – Japan – 2003

Cafe MAMSP vol.2 – Black Tie Lounge – Electronico Lounge – Brasil – 2002


 Premii


· Premiul UNITER pentru muzică de teatru 2009

· Premiul muzicianul de jazz al anului 2005 – acordat de revista Actualitatea Muzicală a Uniunii Compozitorilor din România

· Premiul Kent Explora pentru inovaţție în muzică – Shukar Collective – 2004

· Premiul pentru excelenţță în muzică – AIEVEA – 2003 – acordat de revista Cuvântul

· Trofeul Radio Bucureşti – AIEVEA – 2003

· Premiul pentru cel mai bun album de jazz al anului 2002 “ Maria Răducanu, Vlaicu Golcea Sorin Romanescu – Pe vale “

– acordat de Societatea Naţțională de Radiodifuziune.

· Premiul pentru cel mai bun grup de jazz al anului 2002 – AIEVEA – acordat de Societatea Națională de Radiodifuziune

· Premiul pentru cel mai bun album de jazz al anului 1999 – “ Jazz Unit – From Now On… “ – acordat de revista Actualitatea Muzicală a Uniunii Compozitorilor din România.


 Muzică  de teatru


· Mansardă la Paris cu vedere spre moarte - Matei Vişniec – regia Radu Afrim -Teatrul Național Cluj – 2004

· Cheek to Cheek – Jonas Gardell – regia Radu Afrim – Teatrul Nottara Bucureşti – 2005

· Don Juan şi Faust - regia Alexander Hausvater – Teatrul Maghiar de Stat Timişoara – 2005

· joi.mega.Joy – Katalin Thuroczy – regia Radu Afrim – Teatrul Odeon Bucureşti – 2006

· Stă să plouă- Lia Bugnar – regia Lia Bugnar – Teatrul Luni Green Hours – 2006

· Firmituri – Lia Bugnar – regia Dorina Chiriac – Teatrul Luni Green Hours – 2006

· Elnoknok (Șefele) - Werner Schwab – regia Sorin Militaru – Szigliget Theatre, Szolnok –Ungaria – 2006

· Viaţa mea sexuală - Cornel George Popa – regia Sorin Militaru – Teatrul Național Bucureşti –2006

· Noises Off! – Michael Frayn – regia Sorin Militaru – Teatrul Tineretului Piatra Neamț – 2007

· E doar sfărşitul lumii – Jean-Luc Lagarge – regia Radu Afrim – Teatrul Odeon – Bucureşti –2007

· Electra – Euripide – regia Sorin Militaru – Teatrul Tomcsa Sandor – Odorheiu Secuiesc – 2007

· Jocul de-a adevărul – Lia Bugnar – regia Dorina Chiriac & Lia Bugnar – Teatrul Metropolis –Bucureşti – 2007

· Sandros – Katalin Thuroczy – regia Sorin Militaru - Teatrul Figura Studio – Gheorghieni – 2008

· Hamlet – William Shakespeare – regia Radu Alexandru Nica – Teatrul Național Radu Stanca –Sibiu – 2008

· Pană de automobil - Friedrich Durrenmatt – regia Sorin Militaru - Teatrul de Stat Constanţța –2008

· Extrem – William Mastrosimone – regia Sorin Militaru – Teatrul Odeon – Bucureşti – 2008

· 7 dintr-o lovitură – Lia Bugnar – regia Ion Caramitru – Teatrul Naţțional Bucureşti – 2008

· Auto Da Fe – Tennessee Williams – regia Theodor Cristian Popescu – Teatrul Naţțional RaduStanca – Sibiu – 2008

· Somnul - Jon Fosse – regia Sorin Militaru – Teatrul Naţțional Târgu Mureş – Compania TompaMiklós – 2009 

· Piaţa Roosevelt – Dea Loher – regia Radu Afrim – Teatrul Naţțional Mihai Eminescu –Timişoara – 2009

· Krum – Hanoch Levin – regia Theodor Cristian Popescu – Teatrul Naţțional Târgu Mureş –Compania Liviu Rebreanu – 2009

· Toţi fii mei – Arthur Miller – regia Ion Caramitru – Teatrul Naţțional Bucureşti – 2009

· Breaking the Waves – Lars von Trier regia Radu Alexandru Nica – Teatrul Naţțional RaduStanca Sibiu - 2009

· Petrecerea sufletelor - Dimitrie Dinev – regia Sorin Militaru – Teatrul de Stat Constanta – 2009

· Câtă speranţă – Hanoch Levin – regia Radu Afrim – Teatrul Odeon – Bucureşti – 2010

· Visul unei nopţi de vara – William Shakespeare – regia Sorin Militaru -Teatrul Naţțional Cluj –2010 

· Grotesque de România – Vasile Alecsandri – regia Gheorghe Hibovski – Teatrul TandemPiatra Neamţț – 2010

· Proştii din Helem – Moshe Ghersenzon – regia Dan Tudor – Teatrul Evreiesc de StatBucureşti – 2010

· Shaking Shakespeare – Lia Bugnar dupa William Shakespeare – regia Radu Alexandru Nica– Teatrul German de Stat Timişoara – 2010 

· Opinia publică - Aurel Baranga – regia Theodor Cristian Popescu – Teatrul Naţțional RaduStanca Sibiu – 2010

· Felii – Lia Bugnar – regia Lia Bugnar – Teatrul Național Radu Stanca Sibiu – 2010 

· Mountainbikerii – Volker Schmidt – regia Radu Alexandru Nica – Teatrul German de Stat Timişoara – 2011 

· Un cuplu de români amaraţi, vorbitori de polonă – Dorota Maslowska – regia TheodorCristian Popescu - Teatrul Național Târgu Mureş – Compania Tompa Miklós – 2011

· Sex - Justine del Corte- regia Radu Alexandru Nica - Universitatea de Arte Târgu Mureş – 2011

· Îmblânzirea scorpiei – W. Shakespeare – regia Sorin Militaru – Teatrul Național Târgu Mureş– Compania Tompa Miklós – 2011 

· Omul cu mârţoaga - George Ciprian- regia Anca Bradu – Teatrul Național Bucureşti – 2011

· Urâtul – Marius von Mayenburg – regia Theodor Cristian Popescu – Teatrul German de StatTimişoara – 2011 

. Parfum de viaţă – Cristiana Keresztes – regia Sorin Militaru – Teatrul de Comedie Bucureşti – 2011

. Băiatul din ultima bancă – Juan Mayorga – regia Theodor Cristian Popescu - Teatrul Național Bucureşti – 2012

. CUPLUtoniu – Furiile şi Marele război – Neil LaBute – regia Radu Alexandru Nica –Teatrul German de Stat Timişoara – 2012

. Scene dintr-o execuţie – Howard Barker – regia Theodor Cristian Popescu – Teatrul de StatOradea – compania Szigligeti – 2012

. D´ale carnavalului – I.L.Caragiale – regia Sorin Militaru – Teatrul I.D. Sârbu – Petroşani –2012

· Nathan înţeleptul – G.E. Lessing – regia Zsolt Harshanyi – Teatrul Naţțional Târgu Mureş –Compania Tompa Miklós – 2012 

· Gaiţele – Alexandru Kiriţțescu – regia Dan Tudor – Teatrul Metropolis – Bucureşti – 2012

· Sandros - Katalin Thuroczy – regia Sorin Militaru - Teatrul Maria Filotti – Brăila – 2012

. Ţiganiada – dramatizare de Radu Macrinici după Ion Budai-Deleanu, regia Sorin Militaru -Teatrul Regina Maria – trupa Iosif Vulcan – Oradea – 2012

. Derdiedans - performance după un concept de Florin Fieroiu – Teatrul German de StatTimişoara – 2012

. Nişte fete (Valami csaj(ok) – Neil LaBute – regia Radu Alexandru Nica – Teatrul Tamasi Aron– Sfântu Gheorghe – 2013

. Bădăranii – Carlo Goldoni – regia Dan Tudor – Teatrul Metropolis – Bucureşti – 2013

. Yentl – Leah Napolin & Isaac Bashevis Singer – regia Erwin Simsensohn - Teatrul Evreiesc deStat – Bucureşti – 2013

. Iaacovi si Leidental - Hanoch Levin – regia Andrei Raicu – co-autor al muzicii Alex Halka –UNATC Bucureşti – 2013

. Contra iubirii – Esteve Soler – regia Radu Alexandru Nica – Teatrul Naţțional Târgu Mureş –Compania Liviu Rebreanu – 2013

. Cu sufletul nu-i de glumit - Dimitrie Dinev – regia Sorin Militaru – Teatrul I.D. Sârbu –Petroşani – 2013

. Prinţul fericit - Oscar Wilde – regia Radu Alexandru Nica - Teatrul Luceafărul – Iaşi – 2013

. Alkésztisz (Alcesta) – Székely Csaba dupa Euripide - regia Sorin Militaru - Teatrul NaţționalTârgu Mureş – Compania Tompa Miklós – 2013

. Hai iu iu, nu Hi You You (Maria Tanase REMIX) - concept de Radu Afrim – UNITER –Gala HOP Costineşti 2013, Noaptea albă TNB Bucureşti 2013, FNT Bucureşti 2013, TIFF Cluj 2014,FTN Arad 2014, Sibfest Sibiu 2014, FEST FDR Timişoara 2014, Perform Iaşi 2014, FITO Oradea 2014,Fest(in) pe Bulevard la Nottara, Festivalul Zile şi nopţți Brăila 2014, download

. Hoţi - Dea Loher – regia Radu Afrim – Teatrul Naţțional Bucureşti – 2014

. Castingul Dracului (Az ördög próbája) - regia Radu Afrim – Teatrul Naţțional Târgu Mureş –Compania Tompa Miklós – 2014

. Quartet - Ronald Harwood – regia Dan Tudor – Creart, Bucureşti – 2014

. Incendii – Wajdi Mouawad - regia Radu Alexandru Nica - Teatrul Maghiar de Stat Timişoara ”Csiky Gergely” – 2014 download

. Secvenţe şi profile – performance de Florin Fieroiu - Teatrul Regina Maria – trupa IosifVulcan – Oradea – 2014

. De ce Hecuba – Matei Vişniec – regia Anca Bradu – Teatrul Naţțional Radu Stanca Sibiu – 2014

. Peretele – Lia Bugnar – regia Lia Bugnar – Teatrul Metropolis – Bucureşti – 2014

. Reunificarea celor două Corei – Joël Pommerat - regia Radu Alexandru Nica - TeatrulClasic “Ioan Slavici” – Arad – 2014 download

. Amantul – Harold Pinter – regia Vlad Stănescu – Teatrul Evreiesc de Stat – Bucureşti – 2014


 Muzică  de film


ANIMAŢIE


. Omulan! – regia Matei Branea – N-Graphix – 2015


LUNG METRAJ


. Despre oameni şi melci – regia Tudor Giurgiu – Libra Film – 2012

. Legături bolnăvicioase – regia Tudor Giurgiu – Libra Film – 2006

. Furia – regia Radu Muntean – coautor Electric Brother – Media Pro Pictures – 2003


FILM DOCUMENTAR


. Tezaurul României de la Moscova - regia Marian Voicu - Asociaţția Română de Televiziune & Societatea Română de Televiziune – 2014

. Uganda 15, cea mai tanara tara, cel mai sarac continent – regia Marian Voicu – 2009

. Cu papucii prin deşert- regia Marian Voicu – TVR 1 – 2006

. Atunci şi acum – regia Marian Voicu- TVR 1 – 2006

. Phoenix 2005 – regia Titus Muntean – Fundaţția Pro Helveţția – 2005

. ILPH – Protecting Horses Worlwide – 2005


 Muzică  de dans contemporan & performance


. Secvenţe şi profile – performance de Florin Fieroiu – Teatrul Regina Maria – trupa Iosif Vulcan – Oradea – 2014

. “Cvartet pentru lavalieră” - coregrafia Vava Ştefănescu – CNDB – Bucureşti 2013, 2014, Romanian Pulse Festival, Praga 2014,”Konfrontacje Teatralne” Festival – Lublin, Polonia 2014, “Passages” Festival, Metx, Franta 2015

. Jam-session cu artiştii rezidenți ai festivalului E-MOTIONAL – Muzeul Naţțional de Artă Contemporană – MNAC – Bucureşti – 2013

. “Closer to Distance” - coregrafia Sabine Chwalisz – Fabrik Potsdam – Germania – 2013

. “Derdiedans” – performance după un concept de Florin Fieroiu – Teatrul German de Stat Timişoara – 2012

. ” six short stories about…” – video-dans – coregrafia şi performance-ul – Özlem Alkiş, Bucureşti 2012

. Rezidenţță cu coregrafa Özlem Alkiş pentru proiectul “Habitus” – Studio Paradis Serial – Bucureşti 2012

. “ZonaD Impro” - cu Cosmin Manolescu – serie de contact improvisation jam session – Studio Paradis Serial – Bucureşti 2012

. “Add Enemy” – cu Florin Fieroiu – un performance de 1 an pe Facebook – 2011 – 2012

. “Duet” – Sergiu Matis – Moving Romania Festival – Potsdam, Germania – 2011, FEST FDR

Timişoara – 2012, Dance.Movement.Theatre. – Gheorgheni – 2012, eXplore Dance Bucureşti – 2012,

CNDB la WASP Bucureşti – 2012, HAU2 – Berlin, Germania – 2012, Antistatic Festival – Sofia,

Bulgaria – 2013

· “Life Sequences” – coregrafia Florin Fieroiu – Teatrul de Operetă “Ion Dacian” Bucureşti – 2008

· “Supersomething” – coregrafia Cosmin Manolescu CNDB Bucureşti – 2008

· “Solo” – coregrafia Florin Fieroiu, performer: Monica Stratz - Gala Dansului Românesc – Bucureşti – 2007

· “Visa Game” – coregrafi Cosmin Manolescu & Pascal Allio – Muzeul Naţțional de Artă Contemporană – MNAC – Bucureşti – 2006

· “Don’t Ask the Blond” – Cosmin Manolescu (RO), Kira Riikonen (FIN) si Roberto

Casarotto (IT) – Muzeul Naţțional de Artă Contemporană – MNAC – Bucureşti – 2005

· Artist asociat în proiectul “Teraines Fertilles” – muzică pentru coregrafii Carla Bottiglieri, Brahim Sourny si Ria Probst - Bucureşti- 2005

· Autor al muzicii şi performer in “ Ready (modern) Made “- coregrafia Florin Fieroiu –

Carmen Coţofană (performer) – Balkan Dance Platform,BucurEST.WEST. International Dance Festival – septembrie 2003

· Autor al muzicii şi performer în instalaţția coregrafică “Human Installation” – coregrafia Florin Fieroiu – Independance Festival Bucureşti – aprilie 2002

· Autor al muzicii şi performer în “For All My Friends” coregrafie Florin Fieroiu – Gala Dansului Românesc, Teatrul Odeon , mai 2002

· Împreună cu Sorin Romanescu – autor al muzicii şi performer în “ Encounter Improvisations” cu Mark Tompkins (FR),Lisa Nelson (SUA), David Zambrano (NL), Inge Kaindlstorfer (A) Teatrul Bulandra ( sala Toma Caragiu ) Bucureşti – octombrie 2002

· “Take Five”, împreună cu Sorin Romanescu, coregrafia Carmen Coţofană, – The International Dance Festival BucharEAST.WEST – mai 2001

· “Psychedelic Journey” muzică de dans prezentată şi în concert, coautor Sorin Romanescu – aprilie 2002


 Ateliere de creaţie


. Soundbody cu Florin Fieroiu - Teatrul „Ioan Slavici“ Arad – 2013

. Soundbody cu Florin Fieroiu - Festivalul de Teatru si Arte Performative “Teatru pe Drumul Sării” Turda – 2013

. Workshop Maria Tănase - Gala Tânărului Actor HOP – Costineşti – 2013

. Contact improvisation cu Cosmin Manolescu – Studio Paradis Serial – Bucureşti – 2012

. Workshop de mişcare cu Florin Fieroiu - UNATC Bucureşti – 2010

. Workshop de mişcare cu Florin Fieroiu – Fabrica de pensule – Cluj – 2010

. Encounter Improvisations cu Mark Tompkins, Lisa Nelson, David Zambrano, Inge Kaindlstorfer - Bucureşti – 2002


 Instalaţii & multimedia


. ReVerbs – Özlem Alkiş & Vlaicu Golcea – instalaţție performativă – E-MOTIONAL FESTIVAL –Muzeul Naţțional de Artă Contemporană MNAC – Bucureşti 2013

. HOPSCOTCH. - împreună cu Colorbitor pentru Dezinterzis – Bucureşti 2012

. Fall Play - împreună cu Colorbitor pentru Dezinterzis – Bucureşti 2012

. Regards.Double – instalaţție interactivă – concept şi regie Léa Hautefeuille, cu Pascal Allio (performer şi coregrafie) – “Panorama 14 – Elasticite” – Tourcoing, Lille, Franta 2012

. Still Sound – expoziţție foto & muzică – Cosmin Bumbuţț & Vlaicu Golcea – TIFF Festival – Cluj2008

. TVR 50 – concept sonor şi sound design alături de Electric Brother, Casa Gontz (concept si artist video), Dragoş Buhagiar (scenografie) – Bucureşti – 2006

. re: 50 – instalaţție sonoră – coautor Electric Brother – Bucureşti – 2006

. Sensorium – instalaţție multimedia de Dragoş Buhagiar (scenografie) , Casa Gontz (artist video) – Bucureşti- 2006

. A contre nuit – un spectacol de Pierre Alain Hubert – muzică pentru spectacol pirotehnic – Ziua Europei – Palatul Parlamentului – Bucureşti – 9.04.2004


 Concerte în afara ţării


· Konfrontacje Teatralne Festival – Lublin, Polonia 2014

· Move Op Festival – Neuköllner Oper – Berlin – 2013

· Live in Bratislava – Slovacia – 2010

· Live la Tri Postal – Europe XXL – Lille 3000 – Lille – Franta – 2009

· Luna 9 a Bucurestiului la Praga – Cehia – 2009

· 10 ani de ICR Berlin – Berlin – Germania – 2009

· Roumanie Insolite Festival – Val de Reuil – Franta – 2008

· Live la Music Village – Bruxelles – Belgia – 2008

· Rotterdam International Film Festival – Ro Theatre – Rotterdam – Olanda – 2007

· Auditorium Conde Duque – Madrid – Spania – 2007

· Rumania Inedita Festival – Alcorcon – Spania – 2007

· Chiemgauer Musikfruhling – Traunstein – Germania – 2007

· Warsaw Jazz Summer Days – Polonia – 2007

· Transmusicales Festival – Rennes – Franta – 2006

· Stadtgarten Club – Köln – Germania – 2006

· Central European University – Budapesta – Ungaria – 2006

· Exit Festival – Novisad – Serbia – 2006

· International festival Jazz Goes to Town – Hradec Králové – Cehia – 2006

· Ost Klub – Viena – Austria – 2006

· Zilele Culturii Bulgare – Vidin – Bulgaria – 2005

· Nova Festival – Bruxelles – Belgia – 2005

· Spati Alperti – Roma – 2005

· Noordenzone Festival – Groningen – Olanda – 2005

· BAM Festival Barcelona – 2005

· Central European University & Kultiplex Club – Budapesta – Ungaria – 2004

· Sphinx World Music Festival – Antwerpen – Belgia – 2004

· Jazzy Colors International Festival – Paris – 2004

· Montreux Jazz Festival – Montreux – Elvetia – 2003

· Central European University – Budapesta – Ungaria – 2003

· Festivalul Internaţțional al Muzicii Studenţțesti – Belfort – Franta – 1988