activitate muzicală

Compozitor şi aranjor, performer,  sound designer, producător.
Absolvent al Academiei de Muzică Bucureşti – sectia jazz – 1998.
Membru al Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România.

Discografie

Jazz Unit – “Changes – Live at Green Hours” – Green Records – 1998
Jazz Unit with Ferdi Schukking – “From Now On..” – Green Records – 1999
East Village – ” Non – Entropy “ Green Records – 2002
Maria Răducanu, Vlaicu Golcea, Sorin Romanescu – ” Pe vale” –  LaStrada Music – 2002
Maria Răducanu, Vlaicu Golcea, Sorin Romanescu – “Colinde” – LaStrada Music – 2002
Aievea – Scared of Jazz – LaStrada Music – 2003
Electric Brother – LaStrada Music – 2003
Marta Hristea & Vlaicu Golcea – Colinda noastră– Green Records – 2003;
Iordache – Friday featuring Tom Smith–  A&A Records – 2003
Vlaicu Golcea – Ambiental Swiss – Music for Dreaming – La Strada Music – 2004
Rudy Teianu – Don’t Explain –  La Strada Music – 2004
Vlaicu Golcea – Qualia – Ambient Dub – Soft Records – 2004
Vlaicu Golcea – Pentru Nichita Stănescu – Institut Francais de Bucharest – 2004
Sunday People – Telepathically In Love – Phazzadelic Records – 2004
Marius Vernescu – Jazz For Friends – Soft Records – 2005
Shukar Collective –  Taves Bahtalo ! –  Era Business – 2005
Shukar Collective – Urban Gypsy – World Music Network – 2005
Iordache –  Dissipatin’ –  A&A Records – 2005
East Village – ” 11 – LIve at Green Hours “ –  Green Records –  2005
Silent Strike –  La Strada Music – 2005
Vlaicu Golcea & Marta Hristea – ” Lină – Music for 1001 Poems “ – Green Records – 2007
Shukar Collective – ” Rromatek “ – Eastblok Music – Germany – 2007
Bucharest AV – ” Szymanowski Re:loaded – Live at Act Theatre “ – Institutul Polonez Bucuresti – 2008
Cristian Soleanu, Sorin Romanescu, Vlaicu Golcea, Vlad Popescu – “Live in Bucharest” – A&A Records – 2009
Aievea – “Cinema” – 2009
Norzeatic si Khidja – Caravana PM: AM – 2012
Vlaicu Golcea – “Noire de Bucureşti” – 2013
Vlaicu Golcea – “DOBRUJA_F.FWD_REW” – 2016
Vlaicu Golcea – 41/42 – 2016
Alex Halka & Vlaicu Golcea – Sud  – Big Mamas House Records (DE) – 2017

Compilaţii & remixuri

Norzeatic si Khidja – Jabba the Fox (Vlaicu Golcea ximeR) / 2012
Female Future  – Phazzadelic Records – Germany – 2005
Slang –  Zone Records – 2005
Bucharest Chills And Thrills –  La Strada Music – 2004
Paris Lounge  – vol 3 – 2003
Delta RFI Electro – Romania – 2003
Citta De Vista – Ward Records – Japan –  2003
Cafe MAMSP vol.2 – Black Tie Lounge – Electronico  Lounge – Brasil – 2002

Premii

·  Premiul UNITER pentru muzică de teatru 2009
·  Premiul muzicianul de jazz al anului 2005  – acordat de revista Actualitatea Muzicală a Uniunii Compozitorilor din România
·  Premiul Kent Explora pentru inovaţie în muzică – Shukar Collective – 2004
·  Premiul pentru excelenţă în muzică – AIEVEA – 2003 – acordat de revista Cuvântul
·  Trofeul Radio Bucureşti  – AIEVEA – 2003
·  Premiul pentru cel mai bun album de jazz al anului 2002 “ Maria Răducanu, Vlaicu Golcea  Sorin Romanescu – Pe vale “ – acordat de Societatea Naţională de Radiodifuziune.
·  Premiul pentru cel mai bun grup de jazz al anului 2002 – AIEVEA – acordat de  Societatea Naţională de Radiodifuziune
·  Premiul pentru cel mai bun album de jazz al anului 1999 – “ Jazz Unit – From Now On… “ – acordat de revista Actualitatea Muzicală a Uniunii Compozitorilor din România.

Muzică de teatru

· Mansardă la Paris cu vedere spre moarte – Matei Vişniec – regia Radu Afrim -Teatrul Naţional Cluj – 2004
· Cheek to Cheek – Jonas Gardell – regia Radu Afrim – Teatrul Nottara – Bucureşti – 2005
· Don Juan şi Faust – regia Alexander Hausvater – Teatrul Maghiar de Stat Timişoara  – 2005
· joi.mega.Joy – Katalin Thuroczy – regia Radu Afrim – Teatrul Odeon  – Bucureşti  – 2006
· Stă să plouă– Lia Bugnar – regia Lia Bugnar – Teatrul Luni Green Hours – Bucureşti – 2006
· Firmituri – Lia Bugnar – regia Dorina Chiriac – Teatrul Luni Green Hours – Bucureşti – 2006
· Elnoknok (Șefele) – Werner Schwab – regia Sorin Militaru – Szigliget Theatre, Szolnok – Ungaria – 2006
· Viaţa mea sexuală – Cornel George Popa – regia Sorin Militaru – Teatrul Naţional Bucureşti – 2006
· Noises Off! – Michael Frayn – regia  Sorin Militaru – Teatrul Tineretului Piatra Neamţ – 2007
· E doar sfârşitul lumii – Jean-Luc Lagarge – regia Radu Afrim – Teatrul Odeon – Bucureşti – 2007
· Electra – Euripide – regia  Sorin Militaru – Teatrul Tomcsa Sandor – Odorheiu Secuiesc – 2007
· Jocul de-a adevărul – Lia Bugnar – regia Dorina Chiriac & Lia Bugnar – Teatrul Metropolis – Bucureşti – 2007
· Sandros – Katalin Thuroczy – regia Sorin Militaru – Teatrul Figura Studio – Gheorghieni – 2008
· Hamlet – William Shakespeare – regia Radu Alexandru Nica – Teatrul Naţional Radu Stanca – Sibiu – 2008
· Pană de automobil – Friedrich Durrenmatt – regia Sorin Militaru – Teatrul de Stat  Constanţa – 2008
· Extrem – William Mastrosimone – regia Sorin Militaru – Teatrul Odeon – Bucureşti – 2008
· 7 dintr-o lovitură – Lia Bugnar – regia Ion Caramitru – Teatrul Naţional Bucureşti – 2008
· Auto Da Fe – Tennessee Williams – regia Theodor Cristian Popescu – Teatrul Naţional Radu Stanca – Sibiu – 2008
· Somnul – Jon Fosse – regia Sorin Militaru – Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania Tompa Miklós – 2009  download soundtrack
· Piaţa Roosevelt – Dea Loher – regia Radu Afrim – Teatrul Naţional Mihai Eminescu – Timişoara – 2009
· Krum – Hanoch Levin – regia Theodor Cristian Popescu – Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania Liviu Rebreanu – 2009
· Toţi fii mei – Arthur Miller – regia Ion Caramitru – Teatrul Naţional Bucureşti – 2009
· Breaking the Waves – Lars von Trier regia Radu Alexandru Nica – Teatrul Naţional Radu Stanca – Sibiu -2009
· Petrecerea sufletelor – Dimitrie Dinev – regia Sorin Militaru – Teatrul de Stat Constanta – 2009
· Câtă speranţă – Hanoch Levin – regia Radu Afrim – Teatrul Odeon – Bucureşti – 2010  download soundtrack
· Visul unei nopţi de vară – William Shakespeare – regia Sorin Militaru -Teatrul Naţional Cluj – 2010  download soundtrack
· Grotesque de România – Vasile Alecsandri – regia Gheorghe Hibovski – Teatrul Tandem – Piatra Neamţ – 2010
· Proştii din Helem – Moshe Ghersenzon – regia Dan Tudor – Teatrul Evreiesc de Stat – Bucureşti – 2010
· Shaking Shakespeare –  Lia Bugnar dupa William Shakespeare – regia Radu Alexandru Nica – Teatrul German de Stat Timişoara – 2010 download soundtrack
· Opinia publică – Aurel Baranga – regia Theodor Cristian Popescu – Teatrul Naţional Radu Stanca – Sibiu – 2010
· Felii – Lia Bugnar – regia  Lia Bugnar – Teatrul Naţional Radu Stanca – Sibiu – 2010  download soundtrack
· Mountainbikerii – Volker Schmidt – regia Radu Alexandru Nica – Teatrul German de Stat Timişoara – 2011  download soundtrack
· Un cuplu de români amaraţi, vorbitori de polonă – Dorota Maslowska – regia Theodor Cristian Popescu  – Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania Tompa Miklós – 2011
· Sex – Justine del Corte- regia Radu Alexandru Nica – Universitatea de Arte Târgu Mureş – 2011
· Îmblânzirea scorpiei – W. Shakespeare – regia Sorin Militaru – Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania Tompa Miklós – 2011 download
· Omul cu mârţoaga – George Ciprian- regia Anca Bradu – Teatrul Naţional Bucureşti – 2011
· Urâtul – Marius von Mayenburg – regia Theodor Cristian Popescu – Teatrul German de Stat Timişoara – 2011  download soundtrack
· Parfum de viaţă – Cristiana Keresztes – regia Sorin Militaru – Teatrul de Comedie Bucureşti – 2011
· Băiatul din ultima bancă – Juan Mayorga  – regia Theodor Cristian Popescu – Teatrul Naţional Bucureşti – 2012
· CUPLUtoniu – Furiile şi Marele război – Neil LaBute – regia Radu Alexandru Nica – Teatrul German de Stat Timişoara – 2012
· Scene dintr-o execuţie – Howard Barker – regia Theodor Cristian Popescu – Teatrul de Stat Oradea – compania Szigligeti – 2012
· D´ale carnavalului – I.L.Caragiale – regia Sorin Militaru – Teatrul I.D. Sârbu – Petroşani – 2012
· Nathan înţeleptul – G.E. Lessing – regia Zsolt Harshanyi – Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania Tompa Miklós – 2012 download
· Gaiţele – Alexandru Kiriţescu – regia Dan Tudor – Teatrul Metropolis – Bucureşti – 2012
· Sandros – Katalin Thuroczy – regia Sorin Militaru – Teatrul Maria Filotti – Brăila – 2012
· Ţiganiada – dramatizare de Radu Macrinici după Ion Budai-Deleanu, regia Sorin Militaru – Teatrul Regina Maria – trupa Iosif Vulcan – Oradea – 2012
· Derdiedans – performance după un concept de Florin Fieroiu  – Teatrul German de Stat Timişoara – 2012
· Nişte fete (Valami csaj(ok) – Neil LaBute – regia Radu Alexandru Nica – Teatrul Tamasi Aron – Sfântu Gheorghe – 2013
· Bădăranii – Carlo Goldoni – regia Dan Tudor – Teatrul Metropolis – Bucureşti – 2013
· Yentl – Leah Napolin & Isaac Bashevis Singer – regia Erwin Șimșensohn – Teatrul Evreiesc de Stat – Bucureşti – 2013
· Iaacovi si Leidental – Hanoch Levin – regia Andrei Raicu –  co-autor al muzicii Alex Halka – UNATC Bucureşti – 2013
· Contra iubirii – Esteve Soler – regia Radu Alexandru Nica – Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania Liviu Rebreanu – 2013 download
· Cu sufletul nu-i de glumit – Dimitrie Dinev – regia Sorin Militaru  – Teatrul I.D. Sârbu – Petroşani – 2013
· Prinţul fericit – Oscar Wilde  – regia Radu Alexandru Nica – Teatrul Luceafărul – Iaşi – 2013
· Alkésztisz (Alcesta) – Székely Csaba dupa Euripide – regia Sorin Militaru – Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania Tompa Miklós – 2013
· Hai iu iu, nu Hi You You (Maria Tanase REMIX) – concept de Radu Afrim – UNITER – Gala HOP Costineşti 2013, Noaptea albă TNB Bucureşti 2013, FNT Bucureşti 2013, TIFF Cluj 2014, FTN Arad 2014, Sibfest Sibiu 2014, FEST FDR Timişoara 2014, Perform Iaşi 2014, FITO Oradea 2014, Fest(in) pe Bulevard la Nottara, Festivalul Zile şi nopţi Brăila 2014, download
· Hoţ– Dea Loher – regia Radu Afrim – Teatrul Naţional Bucureşti – 2014
· Castingul Dracului (Az ördög próbája) – regia Radu Afrim – Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania Tompa Miklós – 2014
· Quartet – Ronald Harwood – regia Dan Tudor – Creart – Bucureşti – 2014
· Incendii – Wajdi Mouawad – regia Radu Alexandru Nica – Teatrul Maghiar de Stat Timişoara ” Csiky Gergely” – 2014 download
· Secvenţe şi profile – performance de Florin Fieroiu – Teatrul Regina Maria – trupa Iosif Vulcan – Oradea – 2014
· De ce Hecuba – Matei Vişniec – regia Anca Bradu – Teatrul Naţional Radu Stanca – Sibiu – 2014
· Peretele – Lia Bugnar – regia Lia Bugnar – Teatrul Metropolis – Bucureşti – 2014
· Reunificarea celor două Corei – Joël Pommerat – regia Radu Alexandru Nica – Teatrul Clasic “Ioan Slavici” – Arad – 2014 download
· Amantul – Harold Pinter – regia Vlad Stănescu – Teatrul Evreiesc de Stat – Bucureşti – 2014
· K-M-R-L –   Mattias Andersson   – regia   Irina Istrătescu   – UNATC – Bucureşti   – 2015
· Steaua fără nume    – Mihail Sebastian – regia   Erwin Șimșensohn –   Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania Liviu Rebreanu – 2015
· Dator vândut – după Eugene Labiche – regia Dan Tudor  – Teatrul Metropolis – Bucureşti – 2015
· La pulce – după „Puricele in ureche” de Georges Feydeau – regia Horaţiu Malăele – Teatrul de Comedie – Bucureşti – 2015
· Slugă la doi stăpâni – după Carlo Goldoni  – regia Dan Tudor – Creart – Bucureşti – 2015
· Cântăreața cheală – Eugène Ionesco – regia Radu Alexandru Nica – Teatrul Național ”Vasile Alecsandri”-  Iaşi – 2015
· Nemuritorul  – Mona Radu – regia Dan Tudor – Creart – Bucureşti – 2016
· Memoria apei –  Shelagh Stephenson  – regia Erwin Șimșensohn – Teatrul Naţional Bucureşti – 2016
· București. Instalație umană – regia Radu Alexandru Nica – Arcub – Bucureşti – 2016
· Martiri – Marius von Mayenburg – regia Radu Alexandru Nica  – Teatrul Naţional Radu Stanca – Sibiu – 2016
· Hagi Tudose – după Barbu Ștefănescu-Delavrancea – regia Dan Tudor  – Teatrul Metropolis – Bucureşti – 2016
· Cu sufletul nu-i de glumit – Dimitri Dinev – regia Sorin Militaru – Teatrul Municipal  “George Bacovia” – Bacău – 2016
· Teatru 200 – regia Cristian Hadji-Culea – Teatrul Național ”Vasile Alecsandri”-  Iaşi – 2016
· Supernove – Alexandra Pâzgu – regia Radu Alexandru Nica – Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania Liviu Rebreanu – 2017
· Confidențial – Scene argheziene – după Tudor Arghezi– regia Dan Tudor – Teatrul Dramaturgilor Români – București – 2017
· Complexitatea apartenenței  – Falk Richter – regia Radu Alexandru Nica – Teatrul Clasic “Ioan Slavici” – Arad – 2017
· Hikikomori – Holger Schober – regie & sound-design Vlaicu Golcea – Asociația Culturală Isvor – București – 2017
· 10 – Székely Csaba – regia Radu Alexandru Nica  – Teatrul Naţional Radu Stanca – Sibiu – 2017

Muzică de film

ANIMAŢIE

· Splendida moarte accident – regia Sergiu Negulici – Abis Studio – 2017
·  Breakfast – regia Mihai Păcurar – 2016
·  Cutia Albă – regia Mihai Păcurar – 2016
·  Omulan! – regia Matei Branea – N-Graphix – 2015

LUNG METRAJ 

·  Lumea e a mea – regia Nicolae Constantin Tănase – Libra Film – 2015
·  Despre oameni şi melci –  regia Tudor Giurgiu – Libra Film – 2012
·  Legături bolnăvicioase –  regia Tudor Giurgiu – Libra Film – 2006
·  Furia  – regia Radu Muntean  – coautor Electric Brother – Media Pro Pictures – 2003

FILM DOCUMENTAR

· Împreună în România,  regia Radu Găină, produs de Marian Voicu pentru  Asociația Alianța Internațională a Jurnaliștilor Români – 2015
· Tezaurul României de la Moscova – regia Marian Voicu – Asociaţia Română de Televiziune & Societatea Română de Televiziune – 2014
·   Uganda 15, cea mai tânără țară, cel mai sărac continent – regia Marian Voicu – 2009
·  Cu papucii prin deşert– regia Marian Voicu – TVR 1 – 2006
·  Atunci şi acum – regia Marian Voicu–  TVR 1 – 2006
·  Phoenix 2005 – regia Titus Muntean – Fundaţia Pro Helveţia &  Fundaţia Arte Vizuale – 2005
·  ILPH – Protecting Horses Worlwide – 2005

Muzică de dans contemporan & performance

·  Simuliert  – scris si coregrafiat de Sergiu Matiş – Centrul Naţional al Dansului Bucureşti  / Teatrul German de Stat Timişoara – 2015
·  Secvenţe şi profile – performance de Florin Fieroiu – Teatrul Regina Maria – trupa Iosif Vulcan – Oradea – 2014
· “Cvartet pentru o lavalieră” – coregrafia Vava Ştefănescu  – CNDB – Bucureşti 2013, 2014, Romanian Pulse Festival, Praga 2014,”Konfrontacje Teatralne” Festival – Lublin, Polonia 2014, Festival “Passage”, Metz – Franţa 2015, “Ideo Ideis” Festival – Alexandria, Romania 2015, Plai Festival Timişoara 2015, Festivalul Internațional de Teatru “CONECTACT” Târgu-Mureș 2016, Festivalul “UR.BASM” Bucureşti 2016
· Jam-session cu artiştii rezidenţi ai festivalului E-MOTIONAL  – Muzeul Naţional de Artă Contemporană – MNAC – Bucureşti – 2013
· “Closer to Distance” – coregrafia Sabine Chwalisz – Fabrik Potsdam – Germania – 2013
· “Derdiedans” – performance după un concept de Florin Fieroiu  – Teatrul German de Stat Timişoara – 2012
· ” six short stories about…”  – video-dans – coregrafia şi performance-ul – Özlem Alkiş, Bucureşti 2012
· Rezidenţă cu coregrafa  Özlem Alkiş pentru proiectul Habitus” – Studio Paradis Serial – Bucureşti 2012
· “ZonaD Impro” – cu Cosmin Manolescu – serie de contact improvisation jam session – Studio Paradis Serial – Bucureşti 2012
· “Add Enemy” – cu Florin Fieroiu – un performance de 1 an pe Facebook – 2011 – 2012
· “Duet” – Sergiu Matiş – Moving Romania Festival – Potsdam, Germania – 2011, FEST FDR Timişoara – 2012,  Dance.Movement.Theatre. – Gheorgheni – 2012, eXplore Dance Bucureşti – 2012, CNDB la WASP Bucureşti – 2012, HAU2 – Berlin, Germania – 2012, Antistatic Festival – Sofia, Bulgaria – 2013
· “Life Sequences” – coregrafia Florin Fieroiu – Teatrul de Operetă “Ion Dacian” Bucureşti – 2008
· “Supersomething” – coregrafia Cosmin Manolescu  CNDB Bucureşti – 2008
· “Solo” – coregrafia Florin Fieroiu, performer: Monica Stratz – Gala Dansului Românesc – Bucureşti – 2007
· “Visa Game” – coregrafi Cosmin Manolescu & Pascal Allio – Muzeul Naţional de Artă Contemporană – MNAC – Bucureşti – 2006
· “Don’t Ask the Blond” – Cosmin Manolescu (RO), Kira Riikonen (FIN) si Roberto Casarotto (IT) – Muzeul Naţional de Artă Contemporană – MNAC – Bucureşti – 2005
·  Artist asociat în proiectul “Teraines Fertilles” – muzică pentru coregrafii Carla Bottiglieri, Brahim Sourny si Ria Probst – Bucureşti- 2005
·  Autor al muzicii şi performer in “ Ready (modern) Made “– coregrafia Florin Fieroiu – Carmen Coţofană (performer) – Balkan Dance Platform,BucurEST.WEST. International Dance Festival  – Bucureşti – septembrie 2003
·  Autor al muzicii şi performer în instalaţia coregrafică “Human Installation” – coregrafia Florin Fieroiu – Independance Festival Bucureşti – aprilie 2002
·  Autor al muzicii şi performer în “For All My Friends”  coregrafie Florin Fieroiu – Gala Dansului Românesc, Teatrul Odeon ,  – Bucureşti  – mai 2002
·  Împreună cu Sorin Romanescu – autor al muzicii şi performer în “ Encounter Improvisations” cu  Mark Tompkins (FR),Lisa Nelson (SUA), David Zambrano (NL), Inge Kaindlstorfer (A)  Teatrul Bulandra ( sala Toma Caragiu ) Bucureşti – octombrie 2002
·  “Take Five”, împreună cu  Sorin Romanescu, coregrafia Carmen Coţofană, – The International Dance Festival BucharEAST.WEST –  – Bucureşti  – mai 2001
·  “Psychedelic Journey”  muzică de dans prezentată şi în concert, coautor Sorin Romanescu – aprilie 2002

Ateliere de creaţie

·  Sunetul  în artele performative şi teatrul postdramatic  – Universitatea Babeş-Bolyai Cluj-Napoca – Facultatea de Teatru şi Televiziune – 2016
·  Soundbody cu Florin Fieroiu – Teatrul  „Ioan Slavici“ Arad – 2013
·  Soundbody cu Florin Fieroiu  Festivalul de Teatru si Arte Performative “Teatru pe Drumul Sării” Turda – 2013
·  Workshop Maria Tănase – Gala Tânărului Actor HOP – Costineşti – 2013
·  Contact improvisation cu Cosmin Manolescu – Studio Paradis Serial – Bucureşti – 2012
·  Workshop de mişcare cu Florin Fieroiu – UNATC Bucureşti – 2010
·  Workshop de mişcare cu Florin Fieroiu – Fabrica de pensule – Cluj – 2010
·  Encounter Improvisations cu  Mark TompkinsLisa NelsonDavid ZambranoInge Kaindlstorfer – Bucureşti – 2002

 Instalaţii & multimedia

· Hikikomori instalație multimedia împreună cu Cristina Milea și Mihai Păcurar – Asociația Culturală Isvor – Kube Musette (BUCUREȘTI) Fabrica de Pensule (CLUJ-NAPOCA) Centrul Multicultural al Universității Transilvania (BRAȘOV) – 2017
· IA – instalație performativă – cu Oscar Loeser (DE) și Mihai Păcurar (RO) – Muzeul Naţional de Artă Contemporană (MNAC) – Bucureşti 2017
· Teatru 200  – Teatrul Național ”Vasile Alecsandri”-  Iaşi – 2016
· TransMutații – instalație Dragoș Buhagiar  Muzeul Național de Artă al României (MNAR) – o producție a Festivalului Național de Teatru (FNT) – Bucureşti 2016
· Clujotronic Festival împreună cu Alex Halka și Kiritan Flux (DE) – Cluj-Napoca 2016
· Defilee zum 100. Geburtstag der Avantgarde (DSG animation) – coautor Electric Brother – Schlosslichtspiele – Karlsruhe, Germania 2016
ReVerbs – Özlem Alkiş & Vlaicu Golcea – instalaţie performativă – E-MOTIONAL FESTIVAL – Muzeul Naţional de Artă Contemporană MNAC – Bucureşti 2013
·  HOPSCOTCH³ – împreună cu Colorbitor pentru Dezinterzis – Bucureşti 2012
·  Fall Play – împreună cu Colorbitor pentru Dezinterzis – Bucureşti 2012
·  Regards.Double – instalaţie interactivă – concept şi regie Léa Hautefeuille, cu Pascal Allio (performer şi coregrafie) – “Panorama 14 – Elasticite” – Tourcoing, Lille, Franta 2012
·  Still Sound – expoziţie foto & muzică – Cosmin Bumbuţ & Vlaicu Golcea – TIFF Festival – Cluj 2008
·  TVR 50 – concept sonor şi sound design alături de Electric Brother, Casa Gontz (concept si artist video), Dragoş Buhagiar (scenografie) – Bucureşti – 2006
·  re: 50  – instalaţie sonoră – coautor Electric Brother – Bucureşti – 2006
·  Sensorium – instalaţie multimedia  de Dragoş Buhagiar (scenografie) , Casa Gontz (artist video) – Bucureşti- 2006
·  A contre nuit – un spectacol de Pierre Alain Hubert – muzică pentru spectacol pirotehnic  – Ziua Europei – Palatul Parlamentului –  Bucureşti – 9.04.2004

Referinţe

· Ioan Big & Radu Lupaşcu – Culorile sunetelor – Grupul RAO – 2015
· Septimiu Gheorghe Moldovan – Enciclopedia Muzicii Electronice Românești – Editura DIGITAL DATA CLUJ – 2015

Concerte în afara ţării

·  Konfrontacje Teatralne Festival – Lublin – Polonia 2014
·  Move Op Festival – Neuköllner Oper – Berlin – Germania – 2013
·  Live in Bratislava – Slovacia – 2010
·  Live la Tri Postal – Europe XXL – Lille 3000 – Lille – Franţa  – 2009
·  Luna 9 a Bucurestiului la Praga – Cehia – 2009
· 10 ani de ICR  Berlin – Berlin – Germania – 2009
·  Roumanie Insolite Festival – Val de Reuil – Franţa – 2008
·  Live la Music Village – Bruxelles – Belgia – 2008
·  Rotterdam International Film Festival – Ro Theatre – Rotterdam – Olanda – 2007
·  Auditorium Conde Duque – Madrid – Spania – 2007
·  Rumania Inedita Festival – Alcorcon – Spania – 2007
·  Chiemgauer Musikfruhling – Traunstein – Germania – 2007
·  Warsaw Jazz Summer Days – Polonia – 2007
·  Transmusicales Festival – Rennes – Franţa – 2006
·  Stadtgarten Club – Köln – Germania – 2006
·  Central European University – Budapesta – Ungaria – 2006
·  Exit Festival – Novisad – Serbia – 2006
·  International festival Jazz Goes to Town – Hradec Králové – Cehia – 2006
·  Ost Klub – Viena – Austria – 2006
·  Zilele Culturii Bulgare – Vidin – Bulgaria –  2005
·  Nova Festival – Bruxelles – Belgia  – 2005
·  Spati Alperti –  Roma – Italia – 2005
·  Noordenzone Festival – Groningen –  Olanda – 2005
·  BAM Festival Barcelona – Spania – 2005
·  Central European University & Kultiplex Club – Budapesta – Ungaria – 2004
·  Sphinx World Music Festival – Antwerpen  – Belgia – 2004
·  Jazzy Colors International Festival – Paris – Franţa – 2004
·  Montreux Jazz Festival –  Montreux – Elveţia – 2003
·  Central European University – Budapesta – Ungaria – 2003
·  Festivalul Internaţional al Muzicii Studenţesti – Belfort – Franţa – 1998